Zakup działki siedliskowej - krok po kroku

W kategorii: Zakup działki
Dodano: czwartek, 29 marca 2012 r.
Średnia ocena: 1,83 na 5 (wszystkich głosów: 6)
Liczba opinii: 1

Plusem działki siedliskowej jest cena – czasem można kupić ją za dziesiątą część ceny działki budowlanej takiej samej wielkości. Wadą – spora ilość formalności, które trzeba dopełnić zanim wejdzie się w posiadanie takiej działki.Poniżek krok po kroku prezentujemy najwazniejsze czynności przy zakupie działki siedliskowej.


Wszystko zaczyna się od wizyty w urzędzie gminy, gdy już mamy taką działkę na oku. W przypadku siedliska musimy sprawdzić dokładnie, jak wyglądają plany zagospodarowania przestrzennego i plany miejscowe. Jeśli siedlisko leży na terenach chronionych programem Natura 2000 (nie muszą to być wcale parki narodowe czy rezerwaty przyrody!) musimy się liczyć, że możliwość zabudowania działki będzie bardzo ograniczona – inwestor będzie musiał nie tylko dopełnić formalności i uzyskać zgodę na budowę, ale czasami musi dostosować np. stawianie ogrodzenia czy doprowadzenia drogi do wymogów ochrony gatunku, chronionego na tym terenie.


W różnych miejscowościach, w których dopuszcza się takie działki siedliskowe, należy spełnić określone warunki i dopiero po pozytywnym tego załatwieniu otrzymuje się zezwolenie. Istotnym wymogiem – nie do końca formalnym – jest posiadanie sąsiedztwa, gdyż działka siedliskowa powinna przylegać do innej, przynajmniej jednej działki. Dobrze jest również postarać się o to, by działka leżała w terenie osiągalnym z drogi , dzięki istnieniu której można do nich dojechać. Istotne jest także już istniejące zabudowanie a także kategorie, do jakich należą już istniejące budynki.


Uzyskanie pozwolenia łatwiejsze jest, jeśli dom, który chcemy postawić, jest nam niezbędny (czyli na działce nie ma budynku mieszkalnego). W lepszej sytuacji są osoby, które wybierają zabudowę zagrodową i planują zajęcie części działki budynkami gospodarczymi, oprócz których powstanie również dom – budynek mieszkalny.

Twoja ocena

Opinie (1)

leonz dodano: czwartek, 11 kwietnia 2012, 00:21:30
Moje podsumowanie krok po kroku: 1. znajduję działkę siedliskową 2. biorę od sprzedającego numer działki siedliskowej 3. sprawdzam w planie zagospodarowania przestrzennego, czy mogę na niej wybudować to, co bym chciał wybudować i tak, jak bym chciał. Jeśli nie ma PZP, to występuję o warunki zabudowy. 4. sprawdzam księgi wieczyste, czy nie ma hipoteki, służebności i innych wad prawnych, a właściciel jest właścicielem 5. jeśli pasuje, to podpisuję umowę przedwstępną, wpłacam zaliczkę 6. podpisuję umowę kredytową z bankiem 7. akt notarialny

Dodaj własny komentarz

odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
dzialki.kaszuby.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads