Czy warto korzystać z usług agenta nieruchomości?

W kategorii: Nieruchomości
Dodano: czwartek, 29 marca 2012 r.
Średnia ocena: 1,62 na 5 (wszystkich głosów: 4)
Liczba opinii: 2

Dziś przeciętna prowizja pośrednika wynosi 2 proc. plus VAT. Agent pobiera wynagrodzenie zarówno od sprzedającego, jak i kupującego. Czy aby na pewno jest „wart pracownik zapłaty swej”? I – przede wszystkim – jak korzystać z usług pośrednika, by nie mieć po wszystkim przekonania, że zapłaciliśmy za nic?


Agent nieruchomości to osoba zatrudniona przez licencjonowane biuro mająca za zadanie kojarzyć kupujących ze sprzedającymi, najemców z wynajmującymi. Za przeprowadzaną transakcję pośrednik otrzymuje wyrażone w procentach od wartości umowy wynagrodzenie. Nie pobiera dodatkowych opłat. Rzadziej można spotkać rozwiązanie, że strony umawiają się na konkretną kwotę.


Agent, podpisując umowę ze sprzedającym mieszkanie, zobowiązuje się do pośrednictwa w sprzedaży, czyli – do tego, że znajdzie kupca chętnego do nabycia nieruchomości. W praktyce może to wyglądać w ten sposób, że agent umieści ogłoszenie w kilkunastu serwisach ogłoszeniowych (bezpłatnych) i cyklicznie będzie nękał swojego klienta telefonami, czy oferta jest jeszcze aktualna, i czy sprzedający nie opuszcza ceny. Ale może być i tak, że tuż po podpisaniu umowy agent przyprowadza nie jednego, ale kilku (oczywiście nie na raz) klientów. Wtedy, zwłaszcza jeśli mieszkanie jest „sprzedawalne” (niewielkie, w dobrym stanie) – kupca przez agencję można znaleźć dosłownie w dwa tygodnie.


Pytanie – czy nie dałoby się go znaleźć bez pośrednictwa agencji? Oczywiście, że tak, jeśli możemy poświęcić czas na rozreklamowanie swojej oferty  – można spróbować chociazby poprzez nasz serwis kojarzący sprzedających z kupującymi bez pośrednikó i dodatkowych opłat. Jeśli -to warunek konieczny – mieszkanie nie ma dużego metrażu, jest dobrze skomunikowane, cena nie jest „wzięta z kosmosu” ale adekwatna do stanu nieruchomości – można sprzedawać bez agenta. Jednak jeśli mamy do sprzedaży nieruchomość trudniejszą (zwłaszcza taką o dużym metrażu), warto poszukać dobrej, profesjonalnej agencji pośrednictwa. Szanse, że agent znajdzie kupca właśnie na twoje mieszkanie wzrastają, jeśli podpiszesz umowę na wyłączność. Możesz wówczas sprzedać mieszkanie albo samodzielnie, albo przez tę jedną, wybraną agencję.


Kupujący mieszkanie zaś powinien pamiętać, że pośrednik dostaje pieniądze od sprzedającego nieruchomość. I to dla niego wykonuje większość pracy. Jeśli więc nie mamy innego wyjścia, i mieszkanie musimy kupić „przez agenta”, spróbujmy negocjować wysokość prowizji. Zejście do 1 proc. (plus VAT) jest w zasięgu ręki. Ba, zdarzają się oferty, całkowicie zwalniające kupującego z płacenia prowizji agentowi. Na pewno kupujący nie musi się godzić na pełną stawkę, proponowaną przez agenta. Bo poza pokazaniem mieszkania i sprawdzeniem dokumentów, agent kupującemu do niczego potrzebny przecież nie jest.

Twoja ocena

Opinie (2)

Jacek dodano: czwartek, 23 lutego 2015, 12:35:00
Jak ktoś ma czas to może się tym zająć samemu ale jak ktoś go nie ma to biuro nieruchomości to dobre wyjście a 2% to nie tak straszna cena
tomek dodano: czwartek, 04 kwietnia 2012, 14:46:46
W mnie zupełnie nie warto, lepiej i duzo tanie wziąć się za to samemu. Przede wszystkim pod dodawać ogłoszenia w portlach ogłoszeniowych takich jak ten a na pewno sprzeda się daną nieruchomości to bez wielkich 2% prowizji od sprzedaży.

Dodaj własny komentarz

odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
dzialki.kaszuby.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads