Czy jest możliwe zaciągnięcie kredytu na działkę i budowę domu jednocześnie?

W kategorii: Kredyty
Dodano: czwartek, 10 kwietnia 2012 r.
Średnia ocena: 2,00 na 5 (wszystkich głosów: 3)
Liczba opinii: 0

kredyty budowlaneIstnieje do tego odpowiednia ustawa, która mówi bezpośrednio o finansowym wsparciu rodzin, które chce zdobyć własne mieszkanie, z 8 września 2006 r. określa ona wszystkie przepisy bardzo szczegółowo. Bardzo wiele osób, które są zdecydowane na budowę jednak domu nie z własnych pieniędzy, tylko poprzez zaciągnięcie kredytu muszą niestety przejść bardzo długą drogę, która niestety nie zawsze jest przyjemna. W Polsce niestety realia nie nadarzają za innymi europejskimi krajami i nie da się zaciągnąć jednego kredytu jednocześnie na działkę oraz budowę domu. Niestety wszystko skłania starającego się o kredyt człowieka do zaciągnięcia dwóch oddzielnych kredytów. Szkopuł w tym, iż nasze wnioski są wówczas rozpatrywane niestety niezależnie, a my nie mamy na to wpływu. Bardzo często się spotyka przypadki, kiedy zostaje udzielony pierwszy kredyt, aczkolwiek drugi już nie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ za każdym razem przeprowadza się oddzielnie wszystkie analizy finansowe, a więc oblicza zdolności kredytowe starającej się o niego osoby, nie ma możliwości jego otrzymania. Zawsze jest tak, iż liczy się już przy tym pierwszy kredyt, dlatego potencjalny kredytobiorca jest póki co nie zdolny do zaciągnięcia kolejnego, ponieważ go nie będzie w stanie spłacić. Jedynie w Polsce na zaciągnięcie w postaci jednego kredytu na działkę oraz budowę domu jest Citi Handlowy.


Co trzeba zrobić i złożyć aby otrzymać kredyt na budowę domu?

O dokumentach będzie poniżej, natomiast nadmienić należy, iż zawsze trzeba złożyć wszystkie dokumenty, które świadczą o ocenie działki. Bardzo ważne jest także odpowiednie, oczywiście orientacyjne, podanie kosztów, które pochłonie budowa naszego domostwa. Oświadczenie jest inne dla każdego banku!


Z art. 5 ust. 1 pkt e wcześniej wymienionej ustawy mówi bardzo jasno, iż na budowę każdego domu jednorodzinnego da się kredyt preferencyjny. Mowa jest tutaj oczywiście o całości prac, jakie prowadzi się na każdej budowie. Każde prace się rozpoczynają od przygotowania, a kończą na oddaniu jej do użytkowania. Proces ten jest niestety bardzo żmudny, a zarazem i trudny dla każdego kredytobiorcy, aczkolwiek zawsze warty przejścia. Artykuł 3, punkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r o prawie budowlanym mówi jasno, iż budowa to zbudowanie jakiegokolwiek budynku, w którymś miejscu, ale również rozbudowa, odbudowa i nadbudowa tychże obiektów budowlanych. Zgodnie z artykułem 41 tej ustawy, początek budowy zaczyna się wówczas, kiedy będą w pełni podjęte na terenie budowy odpowiednie prace przygotowawcze.


Mnóstwo banków posiada w swojej ofercie kredyt na budowę domu, zakup działki oraz wiele innych, wszystko to na bardzo różnych na różnych warunkach. Do ich otrzymania wymaga się posiadania pewnych dokumentów. Pierwszym i podstawowy spośród nich to księga wieczysta. Jeśli działka jest budowlaną to ma w księdze wieczystej o dziwo oznaczenie działki rolnej, ale tym się nie przejmujemy, ponieważ zapis ten będzie zawsze ulegał zmianie dopiero, kiedy zbuduje się na obszarze działki budynek. Drugi dokument to oczywiście odpis zakupu. Wszystkie informacje zawiera oczywiście księga wieczysta. Kiedy już ma się wszystkie niezbędne dokumenty, należy się starać o zezwolenie na budowę. Zawarty musi być w niej zawsze opis o decyzji końcowej. Kolejno muszą się pojawić decyzje o warunkach zabudowy, dostęp do drogi publicznej, wybrane fragmenty projektu technicznego, jakieś rzuty elewacyjne, mapki do różnych celów dla banku. Nie daje się nigdy oryginałów, lecz zawsze tylko kserokopie! Jest to bardzo ważny dla nas szczegół.


Na placu budowy zawsze się posiada odpowiednie dokumenty oraz dzienniki budowy, które pozwalają krok po kroku opisywać wszystkie wykonane kroki oraz w bardzo łatwy sposób prowadzić rozliczenia kredytowe z bankiem. Starając się o jakikolwiek kredyt zawsze będzie trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ każdy bank posiada własne sposoby oraz systemy przyznawania kredytów. Każdy z nich również wymaga przedłożenia do tego celu odpowiednich dokumentów, niekiedy jednak wziętych z sufitu.


Finalizacja jest czymś, czego każdy z nas pragnie najbardziej, jednak niestety droga do niej bardzo często usłana cierniami, chociaż róże się także zdarzają. Na każdej budowie zawsze musi się znajdować wykwalifikowany kierownik budowy. Jaki bank wybrać? Oczywiście taki, w jakim będzie się nam wszystko podobało, ponieważ to jest najważniejsze. Nie można się jednak zrażać faktem, iż nie otrzymało się w innym kredytu to się w tym również nie otrzyma. Wszystko się zmienia – nawet z minuty na minutę. Warto prześledzić również w Internecie opinie osób, które skorzystały już z takiego kredytu lub popytać po prostu znajomych. Wszystko się wydaje straszne i może takie tez jest, aczkolwiek najważniejsza jest przecież satysfakcja z zamieszkania w swoim wymarzonym domu. Pozostaje tylko życzyć Wam wszystkiego dobrego i powodzenia w zakupie, załatwianiu i budowie domu swoich marzeń. Kiedy już się to zrealizuje, wszystkie problemy znikną.

Twoja ocena

Dodaj własny komentarz

odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
dzialki.kaszuby.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads