Kredyt hipoteczny na zakup działki

 

Planując zakup działki, na początku podejmujemy decyzję co do jej rodzaju. Rodzaje związane są z tym, że istnieją warunki zabudowy odnośnie każdej z działek i trzeba się z nimi zapoznać, a także oczywiście ich przestrzegać. Właściciel działki może wykorzystać ją dokładnie w taki sposób, jaki został określony w statucie.

Działki budowlane występują zdecydowanie najczęściej, jeśli chodzi o osoby zainteresowane posiadaniem własnego domu i miejsca wokół niego. Kupując działkę budowlaną, wchodzimy w posiadanie określonych rozmiarów gruntu, który możemy wykorzystać w typowy sposób: postawić tam budynek mieszkalny oraz budynek, gdzie chcemy stworzyć biuro lub inną placówkę związaną z działalnością gospodarczą. Nie każda działalność prowadzi do otrzymania zgody na prowadzenie jej w budynku postawionym na terenie działki budowlanej.

Działkę budowlaną można kupić na kredyt. Wiele polskich banków oferuje korzystne kredyty dla osób, które interesują się właśnie tą formą dokonania zakupu. Poniżej tabela ilustrująca stanowisko banków dotyczące kredytowania działek budowlanych.

 

Nazwa banku

Możliwość uzyskania kredytu pod zakup działki

Alior Bank

Jest

Allianz Bank

Jest (nie trzeba nawet planować budowy domu)

BGŻ

Jest

BNP Paribas Fortis

Jest, do dwudziestu lat

BOŚ

Jest, do trzydziestu pięciu lat, cała wartość nieruchomości

BZ WBK

Jest

Citi Handlowy

Jest (wymagane zabezpieczenie w postaci innej nieruchomości)

Deutsche Bank

Jest

DnB Nord

Jest, przeważnie do 80% wartości nieruchomości

Eurobank

Jest

ING

Jest

Kredyt Bank

Jest

Credit Agricole

Jest

mBank

Jest

Millenium

Jest, w przypadku działki i planów budowy domu do 100% wartości nieruchomości

MultiBank

Jest

Nordea

Jest, do dwudziestu lat

Pekao

Jest, bez pozwolenia na budowę do 60% wartości nieruchomości, przy pozwoleniu – do 100%

PKO BP

Jest

Polbank

Jest, do dwudziestu lat

Raiffeisen

Jest, do 50% wartości nieruchomości

Warunki otrzymania kredytu zależą jednak od wielu czynników. Między innym szczególną uwagę należy zwrócić na księgi wieczyste, czy są one aktualne. Ważne jest również czy działka budowlana jest czyjąś własnością, współwłasnością czy może użytkowaniem wieczystym. Ogólnie mówiąc przed zakupem należy zwrócić uwagę na wszystkie aspekty prawne dotyczące danego terenu ponieważ wszelkie ewentualne niedopatrzenia mogą bardzo skomplikować sytuację. Dla kredytodawcy ważne jest także to w jakim celu zakupuje się działkę, a mianowicie co ma na niej powstać. Jest to również ważny czynnik, który wpływa na otrzymanie kredytu. Jednakże, jeśli chodzi o działki budowlane są one najczęstszym przedmiotem kredytowania. Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych kredytów hipotecznych na zakup działki budowlanej lub rekreacyjnej:

 

 

Warto także przeczytać:

Kredyt na działkę - krok po kroku.

 

dzialki.kaszuby.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads