Mieszkania na rynku wtórnym tanieją

Dodano: czwartek, 01 czerwca 2012 r.
Średnia ocena: 1,00 na 5 (wszystkich głosów: 2)
Liczba opinii: 0

W maju, po kilku miesiącach wahań cen na rynku wtórnym, zaznaczył się wyraźny trend: właściciele nieruchomości zaczęli obniżać ceny. Co prawda obniżki nie są duże, ale nastąpiły w 15 z 18 miast, które wziął pod lupę portal oferty.net.

Najdroższym miastem (2 proc. spadku cen) pozostaje Sopot. Średnia stawka ofertowa w tym mieście za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego wynosi 9805 złotych. Na drugim miejscu – z dużą różnicą – plasuje się stolica (spadek o 1,1 proc.) – metr kwadratowy mieszkania to koszy 9082 zł. Trzecie miejsce przypada Krakowowi – nieco ponad 7,5 tys. złotych (spadek 0,4 proc.).


Analitycy prognozują, że ceny mieszkań będą nadal spadać. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Po pierwsze, rosną stopy procentowe – dostępność kredytów złotówkowych dla osób średniozarabiających się kurczy. Kredyty walutowe – w świetle szalejącego franka, niepewnej sytuacji finansowej w strefie euro i w USA – nawet dla osób zarabiających powyżej średniej są zbyt dużym ryzykiem. Poza tym po 1 lipca staną się one – na skutek zaostrzenia procedur kredytowych, związanego z wejściem w życie postanowień rekomendacji S, jeszcze mniej dostępne. Suma wszystkich zobowiązań finansowych nie będzie mogła przekroczyć 42 % dochodu netto klienta. Poza tym banki będą wyliczać zdolność kredytową dla – maksymalnie – 25-letniego okresu spłaty kredytu. Inflacja pozostaje wysoka (choć w czerwcu wyhamowała), rosną więc koszty utrzymania. Dodatkowe ograniczenia wprowadzą zmiany w programie Rodzina na Swoim, bo spadną w sposób znaczący limity cen za metr kwadratowy dla mieszkań z rynku wtórnego (obniżka o kilkadziesiąt procent).


Eksperci zwracają uwagę, że w tej chwili nie wystarczy, by przyciągnąć potencjalnych kupców, umieścić w ogłoszeniu zachęty „możliwość negocjacji cen”. I tak wiadomo, że kupujący oczekuje kilkuprocentowego – przynajmniej – upustu. Konkurowanie o klienta zaczyna się już przy ustalaniu ceny ofertowej. Żeby mieszkanie miało jakąkolwiek szansę na „sprzedanie się” (zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z mieszkaniem większym niż 50 metrów, położonym w mniej dogodnej lokalizacji), musi już na etapie ceny ofertowej być tańsze od podobnych nieruchomości.


Podstawowymi kryteriami, którymi posługują się klienci poszukujący mieszkania są – zamiennie – lokalizacja i cena. Eksperci, śledzący trendy na rynku mieszkań podpowiadają (sprzedającym), że na cenę mieszkania ma wpływ lekceważony czasem parametr, czyli kondygnacja na którym jest ono położone. Wielu klientów w ogóle nie chce kupować mieszkań leżących na parterze. Nawet cena – od kilku do kilkunastu procent niższa w porównaniu do wyżej położonych lokali - nie zachęci ich do zakupu. Te oferty zwykle długo czekają na amatora. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy sprzedać takie właśnie mieszkanie.


Na rynek nieruchomości ma ogromny wpływ dostępność kredytów. Po podwyżkach stóp procentowych WIBOR 3M, na podstawie którego większość banków ustala oprocentowanie złotówkowych kredytów hipotecznych wynosił (na początku czerwca) 4,66 proc. – to poziom najwyższy od dwóch lat. Raty od końca maja wzrosły o kilkanaście złotych na każde 100 tysięcy kredytu. Rośnie też EURIBOR odpowiedzialny za kredyty w euro. 3-mies. stawka wzrosła od końca maja z 1,43 do 1,51 proc., co nie oznacza zmiany raty większej niż 1 procent. Praktycznie niezmieniony pozostaje za to LIBOR CHF, ten trzymiesięczny od kilku kwartałów znajduje się w przedziale 0,15-0,20 procent (jednak rekordowo wysoki kurs franka powoduje, że raty kredytów w tej walucie idą w górę w sposób spektakularny).


Spadają za to marże kredytów. Wg danych Open Finance średnia marża kredytu w złotych z 20-proc. wkładem własnym spadła od jesieni 2010 z 1,9 do 1,3 p.p. W ostatnim czasie ruszyły się też kredyty w euro: marże obniżyły m.in. Bank Ochrony Środowiska i Deutsche Bank PBC.

Twoja ocena

Dodaj własną opinię

* - wymagane pole
odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
dzialki.kaszuby.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads