Kupić gotowy dom czy samemu wybudować nowy?

Dodano: czwartek, 01 sierpnia 2012 r.
Średnia ocena: 1,50 na 5 (wszystkich głosów: 4)
Liczba opinii: 0

Ci, którzy marzą o własnym domu, mają kilka opcji do wyboru: szukać domu z duszą, wystawionego na sprzedaż; zdecydować się na kupno domu wybudowanego przez dewelopera – najczęściej w formie zabudowy szeregowej; postawić samodzielnie dom. Który wariant wybrać? Obok indywidualnych preferencji najważniejszymi czynnikami są – pieniądze i czas.

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, co jest bardziej korzystne – budowa domu od podstaw, kupno gotowego domu od dewelopera czy poszukiwanie domu „z drugiej ręki”. Jeśli wiemy, czego chcemy – np. chcemy zamieszkać w klasycznym dworku, lub wręcz przeciwnie – postawić nowoczesną rezydencję na odziedziczonej działce, nie mamy żadnego dylematu. Ale jeśli zastanawiamy się nad wyborem i musimy podjąć decyzję, najlepiej jest to zrobić klasyczną metodą, czyli przez zestawienie plusów i minusów każdego z rozwiązań.


Plusem domu, kupowanego z drugiej ręki jest niewątpliwie fakt, że jest on gotowy, przynajmniej w części, do zamieszkania. Oczywiście, w skrajnych przypadkach możemy kupować ruinę do kapitalnego remontu, ale zwykle domy, wystawiane na rynku wtórnym, nie są w aż tak opłakanym stanie. Można więc bardziej precyzyjnie oszacować całkowite koszty, związane z faktem wejścia w posiadanie domu (czyli jego kupnem i remontem). Minusem tego rozwiązania jest to, że jest to jednak dom, do którego nowy właściciel będzie się musiał dostosować, nawet jeśli zaplanuje i przeprowadzi generalny remont. Dom z drugiej ręki nie jest szyty na miarę – więc pewne rozwiązania mogą uwierać. Znawcy rynku nieruchomości doradzają więc, by na ten wariant decydowali się ci, którzy mają wolę i możliwości finansowe prowadzenia długoterminowych ulepszeń w kupionym domu. Lub ci, którzy trafią na dom swoich marzeń, w którym nic – lub prawie nic – nie trzeba będzie poprawiać.


Kupno gotowego domu u dewelopera, zbudowanego (lub budowanego) według standardowych planów to wariant ze wszystkich zwykle najtańszy (zwłaszcza jeśli lokalizacja osiedla domów to dalekie peryferia dużego miasta). Plusem są więc finanse. Plusem może być również jakość wykonania, jeśli deweloper jest godny zaufania. I mniejsza niż w przypadku budowy domu samodzielnie liczba formalności, których trzeba dopełnić, zarówno jeśli chodzi o sam proces budowy domu, jak i np. załatwiania kredytu w banku.


Najbardziej skomplikowaną opcją jest decyzja o budowie domu na własną rękę. Choć koszty w przypadku budowy systemem gospodarczym mogą być nawet niższe niż w przypadku kupna domu od dewelopera, minusem tej opcji jest trudność oszacowania, ile tak naprawdę one wyniosą. Minusem jest również czas, zwłaszcza jeśli w stu procentach inwestycja finansowana jest z kredytu. Najmniejsza pomyłka w przyjętym przy podpisywaniu umowy kredytowej harmonogramie budowy (i harmonogramie wypłat) może skutkować utratą płynności i opóźnieniem budowy. Plusami tego rozwiązania jest możliwość zrealizowania własnych planów – przynajmniej w takim zakresie, na jaki pozwalają finanse.


Kupić gotowy dom czy budować własny? Ilu pytających, tyle prawidłowych odpowiedzi, bo prawidłowa odpowiedź to taka, która połączy satysfakcję z realizacji celu z utrzymaniem stabilnej sytuacji finansowej.

Twoja ocena

Dodaj własną opinię

* - wymagane pole
odśwież obraz Przepisz tekst z powyższego obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
dzialki.kaszuby.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Inspiroads